شنبه, 31 شهریور 1397

 

 

برگزاری چهارمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان بهمئی

چهارمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان بهمئی در سال جاری، با حضور اعضاء و به ریاست معاون فرماندار این شهرستان، برگزار شد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه استان کهکیلویه و بویراحمد، در این جلسه، محسن افروزی، رئیس اداره منابع آب شهرستان بهمئی و دبیر شورای حفاظت از منابع آب، ضمن تشریح عملکرد اجرایی مصوبات جلسه قبل، به وضعیت بارندگی شهرستان در دهه اخیر پرداخت و گفت: متوسط بارندگی در سطح شهرستان بهمئی بر اساس آمار بارندگی ایستگاه لیکک در طول دوره آماری، 377 میلی متر بوده و در سال آبی 97-96 تاکنون 108 میلی متر گزارش شده که حدود 20 درصد نسبت به سال آبی گذشته کاهش نزولات وجود دارد.

وی، پرکردن چاه های غیرمجاز، الزام نصب کنتورهای هوشمند چاه های مجاز و جلوگیری از اضافه برداشت آب آنها را از برنامه های اصلی اداره منابع آب در راستای حفاظت کمی از منابع آب شهرستان دانست و بر اهمیت حفاظت کیفی منابع آب، همپای بحث کمی، تاکید کرد.

پس از ارایه گزارش عملکرد و بیان نظرات توسط مدیران و کارشناسان ادارات جهاد کشاورزی، محیط زیست، منابع طبیعی و آبخیزداری و آب و فاضلاب شهری و روستایی، دکتر علی کرم صدیقی، بخشدار مرکزی و جانشین فرماندار شهرستان بهمئی، ضمن تبریک ایام االه دهه فجر و تسلیت ایام فاطمیه، با اشاره به اینکه خشکسالی مهمترین بلای طبیعی در وضعیت فعلی شهرستان است، گفت: ضروری است تا همه دستگاه های اجرایی به وطایف خود در امر مدیریت صحیح منابع آب وصیانت از این منابع حیاتی اهتمام ویژه ای بورزند.

 وی، با اشاره به بازدید های موردی، اصلاح شبکه های آبرسانی شرب و آبیاری را توسط ادارات مربوطه امری لازم دانست و از شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی خواست که با توجه به تنش آبی قابل پیش بینی در فصل خشک، مشترکین را الزام به نصب تانکر ذخیره آب کرده و پیرو مصوبات قبلی، نسبت به بهره برداری کامل از مخزن 15 هزار متر مکعبی لیکک و اتصال آن به شبکه اصلی آبرسانی شهر تلاش بیشتری صورت پذیرد.

شایان ذکر است که تعیین تکلیف چاه ها و زهکش های جهاد کشاورزی شهرستان، ارائه گزارش بیلان آب دشت های مختلف شهرستان و  اجرای هر چه بهتر طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی از جمله مصوبات این جلسه بود.

منبع خبر: